Aicina ievērot vienkāršus principus šķirošanā

Saudzēt vidi, pārstrādāt, atkārtoti izmantot un taupīt resursus, samazināt izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu — tie ir daži no iemesliem, kuru dēļ Olaines, Ozolnieku un Jelgavas novadi apvienojās biedrības „Jāņupes iedzīvotāji” īstenotajā projektā „Šķiro mazs un liels”, kurā aicināja iedzīvotājus aktīvāk šķirot un veicināja komunikāciju ar atkritumu apsaimniekotājiemskiro_svetkosNovadus vienoja ne tikai to ģeogrāfiskais tuvums, bet arī kopīga problēma — kamēr Latvijā vidēji tiek sašķiroti aptuveni 30% atkritumu, šajos novados pēdējo gadu laikā dalīti vākto atkritumu īpatsvars nav pārsniedzis 10%. Lai to risinātu, projekta komanda ķērās pie vairākiem izaicinājumiem — atkritumu apsaimniekošanas sistēmas izpētes, iedzīvotāju izglītošanas, kā arī pašvaldību, atkritumu apsaimniekotāju un iedzīvotāju savstarpējās sadarbības veicināšanas un kopīgu sistēmas pilnveidošanas veidu meklēšanas.“Projekta laikā sapratām, ka mūs un citus cilvēkus no aktīvākas atkritumu šķirošanas attur virkne maldīgu priekšstatu un bažu. Nereti projektā iesaistītie dalībnieki teica, ka šķirot ir sarežģīti un negrib kļūdīties, tāpēc labāk nedara nemaz. Iedzīvotājiem ir nepieciešama pamata informācija, kur un kā šķirot tieši viņu novadā, pilsētā vai ciemā, un iedrošinājums sākt,” stāsta Brigita Medne, projekta apmācību un semināru vadītāja.

Lūk, daži no projekta dalībnieku izplatītākajiem jautājumiem:

  • Kurā konteinerā jāmet kāds konkrēts iepakojums?

Pievērs uzmanību uzlīmēm uz konteineriem, informācijai atkritumu apsaimniekotāja informācijas kanālos un atceries galveno — iepakojumam jābūt tīram, no pārstrādei derīgajiem iepakojumiem (PET pudeles, maisiņi, papīrs, kartona kastes, metāla bundžas u.c.) jānodala stikls un citi atkritumi (piemēram, bioloģiskie), kas var sarežģīt materiāla pārstrādi! Tomēr atceries, ka daudzus iepakojumus tiešām nevar pārstrādāt, piemēram, vienreizējās kafijas krūzītes, tāpēc jau veikalā apdomā, kā vari samazināt atkritumu daudzumu kopumā.

  • Ko darīt, ja konteineri ir pārāk tālu?

Tam tiek meklēti dažādi risinājumi, un iedzīvotāji tiek aicināti iesaistīties — gan ziņojot atkritumu apsaimniekotājam par nepieciešamību novietot konteinerus kādā vietā, gan domājot par alternatīvām, kādam uzņemoties iniciatīvu paņemt stikla taru no kaimiņiem, izveidojot lietu maiņas punktu paziņu lokā u.tml.

  • Mājās ir maz vietas. Kur likt tik daudz urnas?

Nav nepieciešams izveidot trīs vai četrus konteinerus arī mājās. Pietiek, ja viens konteiners tiek veltīts sadzīves atkritumiem, savukārt otrs — pārstrādājamiem, kurus izskalojot vari uzglabāt mājās arī ilgāku laiku.

  • Šķirotie un sadzīves atkritumi tiek samesti kopā. Kāda jēga šķirot?

Tas ir izplatīts mīts. Pētniece Baiba Skudra norāda: „Šāds priekšstats var rasties, jo tiek izmantotas vienas un tās pašas mašīnas, tomēr ir gan dažādi maršruti, gan laiks, kad atkritumi tiek savākti. Šāda atkritumu samešana kopā tomēr var gadīties — ja aptuveni piektā daļa šķiroto atkritumu konteinera ir nekvalitatīva materiāla (netīri vai sadzīves atkritumi), viss materiāls var būt nederīgs.” Tāpēc ievēro vienkāršus pamatprincipus — izskalo, saplacini — un aicini šķirot arī citus!

jelgavasnovadasvetki

Projekta īstenotāji aicina sākt maziem solīšiem, jautāt, sniegt ierosinājumus un pievērst uzmanību arī atkritumu samazināšanas jautājumam, atsakoties no nevajadzīgā, daloties ar lietām, izmantojot tās atkārtoti!

Lai nodrošinātu iedzīvotāju informētību un popularizētu šķirošanu, projekta laikā tika īstenotas dažādas aktivitātes: izstrādāts un semināros prezentēts pētījums „Atkritumu apsaimniekošana un šķirošana Jelgavas, Ozolnieku un Olaines novados” (izstrādātājs Mg.sc.env. Baiba Skudra), organizētas interaktīvas informatīvās aktivitātes publiskos pasākumos, bērnu nometnēs, skolās, bērnudārzos, izstrādāta metodoloģija un īstenotas apmācības „Mācies, lai mācītu. Atkritumu šķirošana”, kā arī izplatīti informatīvi materiāli, kā video un uzlīmes ar vienkāršiem pamatprincipiem šķirošanā.

apmacibas_skiro2

Projektu „Šķiro mazs un liels” īstenoja biedrība „Jāņupes iedzīvotāji” ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu un Ozolnieku, Jelgavas un Olaines novadu līdzfinansējumu. Pētījumu un citus projekta materiālus skati: www.ej.uz/janupe_skiromazsunliels.

Papildu informācija:

Dace Zaldāte-Rozentāle,

Tel.nr. 29207373

e-pasts: info@janupe.lv.

logojosla_skiromazsunliels

Pievienot komentāru

Ziņot par
avatar
Kārtot pēc:   jaunākie vispirms | vecākie vispirms | Populārākie vispirms
Agnese
Guest

Labdien! Ļoti jauka un apsveicama iniciatīva! Arī mūsu ģimene ļoti labprāt izmanto šo iespēju!
Tomēr 27.jūnija plkst. 17:00 redzēju, kā atkritumu šķirošana darbojas dzīvē! Lai cik biju patīkami pārsteigta par rūpīgo atkritumu apsaimniekotāju darbošanos, kaut kāds velniņš urdija ieslēgt kameru un nofilmēt notiekošo .. un tas arī attaisnojās, jo, diemžēl, gan sadzīves atkritumi (pelēkie konteineri), gan šķirotie atkritumi (zaļais konteineris) nonāca vienā kopējā katlā :(

Kam par šo būtu jāziņo/jāatbild?

Lūk arī video (atvainojos par slikto kvalitāti): https://www.facebook.com/AgnesesengA/videos/10211817227017748/?notif_id=1530376389136537&notif_t=video_processed

wpDiscuz