Biedrība aicina mazus un lielus aktīvāk šķirot atkritumus Olaines, Ozolnieku un Jelgavas novados

Biedrība “Jāņupes iedzīvotāji” šī gada maijā ir uzsākusi īstenot projektu “Šķiro mazs un liels”. Tā laikā biedrība kopā ar Olaines, Ozolnieku un Jelgavas novada pašvaldībām strādās, lai veicinātu atkritumu šķirošanu, uzlabotu to apsaimniekošanu un iesaistītu dažādu paaudžu novadu iedzīvotājus.

“Publiskajā telpā aizvien vairāk runā par atkritumu šķirošanu un tās nozīmi. Tikmēr es savā nelielajā ciemā – Jāņupē, Olaines novadā – nejūtu, ka iedzīvotāji un apsaimniekotāji aktīvi rīkotos. Sarunās ar partneriem secinājām, ka situācija ir līdzīga arī Olainē, Jelgavas novada ciemos, Ozolniekos un citviet. Projekts tapa, lai iesaistītu visu trīs novadu vietējos iedzīvotājus, pašvaldības un atkritumu apsaimniekotājus, aicinātu viņus satikties un sākt ieviest mūsdienu Rietumeiropā labi zināmus, vienkāršus un efektīvus atkritumu samazināšanas veidus,” stāsta biedrības “Jāņupes iedzīvotāji” valdes priekšsēdētāja Dace Zaldāte-Rozentāle.

Visās trīs pašvaldībās šī gada vasarā notiks virkne izglītojošu un informatīvu pasākumu. Nozīmīgākais no tiem būs senioru un jauniešu apmācības “Mācies, lai mācītu”, kas norisināsies šī gada augustā. Tās mērķis ir veicināt starppaaudžu diskusijas un jaunu viedokļu līderu, vides aizstāvju rašanos visos trīs novados. Pieteikšanās tiks izsludināta biedrības mājaslapā www.janupe.lv.

Otra nozīmīgākā projekta daļa būs Latvijas Universitātes maģistrantes Baibas Skudras visu trīs novadu atkritumu apsaimniekošanas sistēmu analīze. Iedzīvotājiem būs iespēja komentēt pētījuma secinājumus klātienes semināros šī gada rudenī.

Detalizēta informācija par projekta norisi sekos biedrības mājaslapā www.janupe.lv, sociālajos tīklos un pašvaldību informācijas kanālos.

BProjekts tapis ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu, to līdzfinansē Olaines, Jelgavas un Ozolnieku novadu pašvaldības.

2 thoughts on “Biedrība aicina mazus un lielus aktīvāk šķirot atkritumus Olaines, Ozolnieku un Jelgavas novados

 1. Ir labi, ka ir nodibināta Jāņupes biedrība. Taču gribētos redzēt ne tikai izklaides pasākumus, bet kā biedrība organizē un piedalās talkās? Tā šogad 2020.gada 16.maijā ir talkas diena visā valstī. Vai biedrība ir veikusi kādus organizātoriskos pasākumus, lai cilvēkus saorganizētu šai talkai un sakoptu ciema šosejas malas, kas pecūkotas ar dažādu drazu.
  Tāpat arī, vai biedrība neredz, kā izzāģēti krūmi gar šosejas malām? Vai tā ir skaisti? Kāpēc neceļat trauksmi pagastā, par atstātām zaru kaudzēm gar šosejas malām?
  Lūdzu atbildi!
  Paldies!

  • Labdien, Inta!

   Prieks, ka Jums rūp Jāņupe un tās apkārtne. Lielā talka bija pirmā un kādu laiku vienīgā mūsu biedrības aktivitāte, kas veiksmīgi “iekustināja” arī vairāku kooperatīvu priekšsēdētājus, kas atsaucās pašvaldības aicinājumam organizēt iedzīvotājus un sakopt daudzās piesārņotās teritorijas.

   Šobrīd, ņemot vērā ārkārtas situāciju, varam vien aicināt katru pašu pieteikties lielajai talkai, aizpildot formu talkas.lv. Pati to jau esmu izdarījusi un vienā mazā ceļa posmā kopā ar ģimeni novākšu atkritumu slāni.

   Tā kā ārpus projektiem mēs darbojamies tikai un vienīgi uz brīvprātības principiem, tad trauksmi ceļam tad, kad kāds no biedriem to uzņemas darīt un organizēt viedokļu apkopošanu, risinājumu meklēšanu. Biedrības pastāvēšana negarantē visu iedzīvotāju interšu pārstāvēšanu un neatbrīvo katru iedzīvotāju no viņu individuālās pilsoniskās atbildības.

   Par krūmiem gar šosejas malām var vērsties jebkurš iedzīvotājs pie Latvijas valsts ceļiem un pašvaldības ceļu inžiniera.

   Skaistu pavasari vēlot,
   Dace Zaldāte-Rozentāle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>